70-osios „Ave vita“ tautinio šokio ir dainos iškilmės „Vakar ir visados“
Tautinėje tapatybėje užkoduoti mūsų papročiai, tradicijos, kalba, protėvių palikimas, tautiniai šokiai bei dainos. Ženklai nepavaldūs laikui, rodantys tautos gyvybingumą ir drąsą, skelbiantys pasauliui apie Lietuvą. Praeities versmėje surandame kažką svarbaus, nesunaikinamo, tuo galėjo įsitikinti kiekvienas dalyvavęs LSMU tautinių šokių ir dainų ansamblio „Ave vita“ 70-mečio iškilmėse „Vakar ir visados“. Iškilmėse iš sveikintojų lūpų nuskambėjo šmaikšti frazė – LSMU „Ave vita“ privalo būti paskelbta nacionaline vertybe, kuri savyje talpina tautinį paveldą, modernumo dvasią ir kaskart savo pasirodymais kuria netikėtą, naują tautinio šokio ir dainos erą.
LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis linkėjo nepasveikti nuo tautinio šokio viruso ir neužkirsti kelio jo plitimui bei perdavė LSMU rektoriaus sveikinimą.
Balandžio 22 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre rinkosi tautinių šokių ir dainų ansamblio „Ave vita“ gerbėjai, buvę nariai, LSMU akademinė bendruomenė, garbūs Kauno miesto savivaldybės, LR Vyriausybės atstovai, įvairių institucijų nariai, meno kolektyvai iš visos Lietuvos ir pasaulio. Meno vadovas – Kazimieras Kondratavičius, žymus choreografas, mokytojas ekspertas. Daugiau nei 30 metų šokio ritmu keliaujantis su kolektyvu, į šokį įtraukiantis vis naujus narius dėkojo renginio dalyviams, Nacionalinio dramos teatro vadovui Egidijui Stancikui (renginio vedėjui), sveikino buvusius ir esamus kolegas, kolektyvo narius, LSMU administracijos atstovus.
Meno mokytojas – kūrybingas, veržlus, bet labai kuklus žmogus. Kaip pats sakosi temokantis šokti ir kitus į šokį įtraukti, nemoka statyti namų, „stato“ šokius. Kolektyvas vienbalsiai tvirtina – vadovas – tautinio šokio legenda, Lietuvos istorinio paveldo puoselėtojas, dvasios aristokratas, nuoširdus vedlys, nepailstantis kūrėjas, didelės kolektyvo šeimos tėvas. Žmogus, kuriantis „Ave vita“ istoriją kartu su choreografe Silverija Gustaite, Liaudies instrumentų orkestro vadovu Gintaru Vilčiausku, vokalinės grupės vadove Rasa Kazakevičiene, maestro Ričardu Monkevičiumi.
Koncerte tautinio meno galia užbūrė publiką nešykštėjusią aplodismentų. Renginio kompozicija sužavėjo savo modernumu, istoriškumu, šiuolaikiškumu bei nuoširdumu, pasakojamąja tautosaka. Buvo tikra istorijos, muzikos ir šokio iškilmė. Svečiai išgirdo šiuolaikinės muzikos kūrėjo Modestyno aranžuotę bei pamatė garsaus atlikėjo, dainų ir muzikos autoriaus Jurgio Didžiulio pasirodymą kartu su „Ave vita“.
Kolektyvo istorija įprasminta specialiai 70-mečiui išleistoje knygoje, joje surašytos idėjos tapusios realybe, sumanymai virtę kūriniais, patarimai mokiniams, šokėjų mintys, aplankytos šalys, reginiai ir nuotykiai, ateities vizijos.
Buvęs kolektyvo narys, LSMU prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis didžiuojasi, kad drauge su kolektyvu mini ir savo šokio 60-metį. Tuomet po didelės atrankos į „Ave vita“ įstojęs prieš šešis dešimtmečius, profesorius prisimena, ką jam – studentui reiškė šis tautinio šokio ir dainos kolektyvas. „Norėjosi šokti ir kuo daugiau sužinoti apie tautinį paveldą, vėliau puoselėti ir auginti tautiškumą, skelbti jį pasaulio mastu, įtraukti į šią veiklą kuo daugiau žmonių. Su kolektyvo nariais Sovietų Sąjungoje siekėme būti savo tautos paveldo ambasadoriais ir skelbti žinią apie Lietuvą. (P. S. profesorius Lietuvos ir Prancūzijos bendravimo įkvėpėjas ir puoselėtojas, Lietuvos gydytojų frankofonų asociacijos prezidentas, įvairių frankofonų organizacijų narys). Profesorius mano, kad gydytojus ir menininkus siejanti gija – kūryba ir menas, o meno kolektyvas – plati saviraiškos erdvė.
„K. Kondratavičius – proveržis įtraukiantis į šokio sūkurį ir tautinio meno platybes. Mes tiesiog nedrįstame pailsti ir džiaugiamės, kad esame kviečiami dalyvauti renginiuose. Širdyje mes tie patys šokėjai prieš daug metų atėję į atranką, bet, kiek laiko prabėgo nuo tada, išduoda užaugę vaikai. Džiugus, tas laikas, kuriame gyvenome, gyvename ir gyvensime, tvirtina šokėjai Nijolė ir Gintautas Skuodai.
Arūnas ir Laima Strazdauskai tautinį šokį įvardija, kaip priklausomybę, kuri skatina įsitraukti į šokio sūkurį kartu su kolektyvo nariais jau tapusiais šeima. Kaip meilę, kuri suliepsnojo ir jų širdyse. Šokis išlaisvina iš rutinos įtraukia į kūrybą, iš, kurios semiamės jėgų savo kasdienei veiklai, džiaugiamės buvimu kartu, dalydamiesi savo vaidmenis „Ave vitoje“, teigia Laima – profesionali aktorė ne tik šokusi, bet su kolega Domantu Bružu įgarsinusi ir pasakojamąją jubiliejinio koncerto dalį.
„Ave vita“ prezidentė, aktyvi kolektyvo šokėja, dizainerė Indrė Sakalauskaitė, knygos apie „Ave vita“ sudarytoja, sako šokis mane pakrauna, o kolektyvas skatina tobulėti, užprogramuoja veiklai. Šiandien jau nesugebėčiau gyventi be „Ave vita“ narių, vadovo, išvykų ir net gi situacijų į, kurias patenkame renginių ir išvykų metu. Net gi jaudulį jau pavyko prisijaukinti, o adrenalinas būtinas, kad pavyktų pasiekti tikslus ir išpildyti norus“, – teigia Indrė. Kolektyvo istorija įprasminta knygoje, joje surašyta kiek idėjų tapo realybe, kiek sumanymų virto kūriniais, kiek patarimų mokiniams vadovų išdalyta, kiek nemiegota kuriant, kiek šalių aplankyta, kiek renginių surengta, nuotykių patirta ir kiek jų dar laukia.
Šokėja Ugnė Sivolovaitė, prisimena, kad vaikystėje nedegė noru šokti tautinius šokius. Šiandien mergina dėkoja savo mamai ir vadovui K. Kondratavičiui, kurie suvienijo jėgas ir skatino ją šokti. Dabar į repeticijas lekiu, kaip vėjas, noriu susitikti su šeima, kitaip negaliu pavadinti kolektyvo, kurio nariai nuolat šalia, kupini puikių idėjų ir pasirengę padėti, jei to prireiktų. Mes net karštai diskutuodami nesusipykstame, pažįstame vieni kitus geriau nei patys save. Linkiu, kad kolektyve derėtų patirtis, žmonės, nestigtų naujų idėjų, neišnyktų tradicijos ir klestėtų modernumas.
LSMU Kultūros centro vadovė Monika Miliūtė didžiuojasi LSMU tautinių šokių ir dainų ansambliu „Ave vita“ mininčiu savo veiklos 70-metį. „Ši garbinga sukaktis įprasmina daugelio metų kolektyvo triūsą, jungia jaunystę ir brandą. „Ave vitoje“ dera trys kartos, tad tradicijos, modernumas bei šiuolaikiškumas – susilieję į vieną visumą. Linkiu, kad į kolektyvą nuolat įsitrauktų nauji nariai, o vadovas Kazimieras Kondratavičius nestokotų sveikatos ir kūrybiškumo“, – teigė vadovė.
„Ave vita“ kolektyvas savo jubiliejinį koncertą pakartos gegužės 12 d. 17 val. LSMU Veterinarijos akademijos Didžiojoje salėje, (Tilžės g. 18, Kaunas).
Jolanta Jonikienė,
Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba