Bendruomenės akušeriai padeda moteriai nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės

2017-11-17

Apmaudu, kad bendruomenės akušeriai dar tik perspektyvi ateities specialybė Lietuvoje. Kad įsitvirtintų akušerių veikla apimanti kur kas daugiau nei pagalbą gimdyme pritaria ne tik moterų sveikatos specialistai, bet ir šeimos gydytojai. Jauna, ambicinga akušerių karta pasirengusi pakeisti sampratą ir nusistovėjusias normas. Tai karta – siekianti savarankiškai priimti sprendimus, ginti savo teises ir norinti artimiau bei ilgiau bendrauti su moterimis jų šeimose, jas geriau pažinti ir konsultuoti sveikatos ir grožio klausimais. Dėl naujausių šeimos planavimo metodų, nėštumo nustatymo bei stebėjimo, naujagimio priežiūros, žindymo bei kūdikio auginimo subtilybių patirties LSMU semiasi iš Šefildo Halam universiteto (Sheffield Hallam university Anglija) kolegų.

Akušeriai turi Dievo ir profesijos dovaną

LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė neabejoja, kad bendruomenės akušerius galėtume rengti ir Lietuvoje. Be abejonės šie specialistai galėtų puikiai įsitraukti į šeimos gydytojo komandą“, – įsitikinusi profesorė. Profesionalūs bendruomenės akušeriai perspektyvi specialybė, suteiksianti šalies moterims daugiau vilties ir pasitikėjimo savimi bei užkirsianti kelią kai kuriems pacienčių krizių atvejams. „Akušeriai turi Dievo ir profesijos dovaną – kalbėti su moterimis jų kalba. Jie moka paprastai paaiškinti, kas vyksta su pacienčių kūnu, arba kodėl tai vyksta, spręsti problemas, o ne tik guosti, geba suprasti ir įsiklausyti į moterų lūkesčius ar padėti į pasaulį ateinančiai naujai gyvybei, išmano alternatyvius nuskausminimo metodus, sukaupę nemažą psichologinę patirtį, sugeba įveikti kritines situacijas gimdyklose.

Bendruomenės akušerių ateities perspektyvos Lietuvoje

Bendruomenės akušeriai – specialistai galintys profesionaliai padėti moteriai nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Lankydamiesi šeimoje ir bendraudami su artimaisiais šie akušeriai geriau supranta pacientę. Bendruomenės moterų pažinimas – išskirtinis jų veiklos bruožas. Kad LSMU galėtų rengti šios srities specialistus vien tik norų nepakanka. Bendruomenės akušerių  poreikis didžiulis, bet reikia ir palankios politinės valios, kad specialybę būtų galima studijuoti Lietuvoje“, – sako klinikos vadovė prof. R. J. Nadišauskienė.

Moteriai pagalbos reikia nuolat, o ne tik tada, kada į pasaulį beldžiasi nauja gyvybė

LSMU „Akušerijos“ programos ketvirtakursė Rūta Čibirkaitė prisipažįsta, savarankiškai padėti moteriai ne tik gimdykloje, bet ir iki gimdymo – jos svajonė. Rūta sako Universitete gaunanti ne tik teorines žinias, bet ir visavertį žmogišką bendravimą. „Reikia įgyti dar daug praktikos gimdykloje, kad ryžčiausi savarankiškai veiklai, bet tai mano svajonė, kurios siekiu. Tikiuosi, kad patirtį ir praktikos žinias, kuriomis dalijasi profesorė iš Anglijos Hora Soltani, (pirmą kartą viešinti LSMU) bus galima plėtoti ir Lietuvoje. Moterims ir merginoms reikia pagalbos ne tik, kada nauja gyvybė beldžiasi į pasaulį, bet ir tada, kada moteriai trūksta psichologinių, fiziologinių žinių ar paprasčiausių patarimų gyvenimiškais klausimais, o galbūt profesionalios pagalbos“, – pabrėžia R. Čibirkaitė.

„Visuomenės ir pačių akušerių požiūris jūsų šalyje keičiasi“, – primena Šefildo Halam universiteto (Sheffield Hallam university Anglija) profesorė Hora Soltani. „Lietuvoje dažnai save laikantys tik gydytojo ginekologo padėjėjais, akušeriai supranta, kad jie privalo ir gali prisiimti atsakomybę už gimdyvę. Akušeris gimdykloje yra pagrindinis asmuo po gimdyvės. Didžiojoje Britanijoje akušeriai yra labai specializuoti: bendruomenės akušeris, akušeris echoskopuotojas arba akušeris nevaisingumo gydymui – kiekvienas jų dirba tik savo srityje. Bendruomenės akušeriai – profesionalai dažnai ne vienerius metus artimai bendrauja ne tik su moterimis, bet ir su jų artimaisiais, rūpinasi paauglių sveikata. Anglijoje jie – savarankiški specialistai prižiūrintys gimdymą ir tik kritiniais atvejais besikreipiantys į gydytoją ginekologą.

Pasiaukojimo ir pasišventimo profesijai nepakanka

Įgijusi praktikos ir daugiau žinių apie akušeriją Eimantė Bartkutė trečio kurso studentė, sako suvokusi, kad vien pasiaukojimo ir pasišventimo profesijai nepakanka. „Mūsų misija psichologinio ir medicininio pasirengimo reikalaujanti veikla, apimanti ne tik teoriją, praktiką, bet ir bendravimo subtilybes. Mergina susižavėjusi slaugytojų akušerių specializuota veikla Anglijoje, o bendruomenės akušerių praktika ją įkvepia tobulėti ir uždega dar didesniu noru artimai bendrauti su pacientėmis, užduoti joms klausimus dar gerokai iki šeimos planavimo ar gimdymo.

Užsienio šalių specialistų mokymai teikia ne tik teorines žinias, bet ir moko bendravimo subtilybių, praplečia akiratį, atveria galimybes vykti praktikai. Nuo rugsėjo mėnesio studijas pradėjusi pirmakursė  Miglė Vilaitė, tiki, kad įvairiapusė patirtis ir žinios, tik patvirtins, kad tinkamai pasirinko specialybę.

Lektorė Cath'e Burke (jau ne pirmą kartą viešinti LSMU) teigia, kad Anglijoje bendruomenės akušeriai – tai gilias tradicijas turinti specialybė, gyvuojanti daugiau nei septynis dešimtmečius. Viešnios iš Šefildo Halam universiteto tikina, kad LSMU „Akušerijos“ programos studentės yra pasirengusios tapti bendruomenės akušerėmis, kurių veikla neapsiribotų vien gimdyklomis ir pagalba gimdyme. „LSMU Slaugos fakulteto „Akušerijos“ studijų programos studentės stebina savo žinių siekimu, komunikabilumu ir aukštu teorinių bei praktinių žinių lygiu. Mokymuose dalyvavę vyresniųjų kursų studentės puikiai komentavo ir analizavo vaizdo įrašuose rodomas situacijas, kompetentingai diskutavo, pateikė naujų praktinių idėjų bei nevengė klausti“, – komentavo profesorė H. Soltani.

 

Jolanta Jonikienė

Autorės nuotr.