Gražiausius metus atidavęs mūsų Alma mater
Spalio 1-ąją visų gerbiamam prof. Romualdui Basevičiui, buvusiam Teorinės medicinos fakulteto dekanui, sukanka 80 metų.
„Prof. Romualdui Basevičiui fakulteto dekanu teko būti tais sunkiais laikais, kai daug kas keitėsi: buvo du fakultetai, vėliau – vienas. Didžiąją savo gyvenimo dalį prof. Romualdas Basevičius dirbo mūsų Universitete, atidavė mūsų Alma mater gražiausius savo metus. Prof. Romualdas Basevičius visada buvo ir tebėra studentų mylimas dėstytojas, dekanas, prodekanas, garbingas žmogus ir pedagogas, kurį visi pamėgo už žmoniškąsias jo savybes ir vertybių nuostatas bei todėl, kad jis paprasčiausiai gerai dirbo savo darbą. Kokias pareigas beeitų, ne vien buvusio to meto Medicinos fakulteto dekano ar prodekano, profesoriaus, dekano, buvęs mūsų mokytojas, dėstytojas buvo reiklus, visada visus darbus reikalavo atlikti iki galo ir gerai. Aukšta bendravimo kultūra dar ir šiandien tebedaro jį mielą bei šiltą savo buvusiems studentams bei kolegoms. Tais laikais, kai dar buvome studentai, mes mėgome, kad prof. Romualdas Basevičius dalyvautų mūsų reikšmingose šventėse. Dalykiškas dėstytojas, malonus ir geras žmogus, aukštos bendravimo kultūros inteligentas – toks buvo, toks ir tebėra. Susitiksite ir įsitikinsite“, – sako LSMU MA Medicinos fakulteto dekanas prof. Algimantas Tamelis.
Netrukus įsitikinu prof. A. Tamelio žodžiais. Su buvusiu dekanu prof. Romualdu Basevičiumi susitinkame jo namuose. Profesorius mane pasitinka kaip seną pažįstamą ir kalbamės taip, tarsi būtume seniai seniai nesimatę – nuoširdžiai, šiltai, gerdami kvapnią kavą ir apsupti jaukių, senus laikus pamenančių daiktų ir naujos, vis sienas papildančios suvenyrinių lėkštučių iš viso pasaulio kolekcijos. Suvenyrus, kurių šiuo metu yra jau daugiau nei 100, padeda rinkti sūnūs Algidas ir Donatas – taip pat pasirinkę mediciną.
Būsimas medikas Romualdas Basevičius Kėdainiuose baigė 1-ąją berniukų gimnaziją (dabar – rašytojo J. Paukštelio vardu pavadintą). Tai rašytojo Juozo Paukštelio iniciatyva šiandieninis mūsų jubiliatas tuomet vienintelis iš savo laidos pasirinko mediciną.
„Laimė, kad aš jo tuomet 1954 m. paklausiau“, – sako prof. R. Basevičius.
„Medicinos studijas su žmona Virginija baigėme 1960 m.“, – prisimena jaukių namų šeimininkas ir pasakoja apie gyvenimą bei darbą Akmenėje.
1962 m. konferencijoje susitiko to meto KMI rektorių Z. Januškevičių ir farmakologą Voldemarą Kempinską. Šie gerbiami asmenys pasiūlė prof. R. Basevičiui stoti į farmakologijos aspirantūrą Kaune. Taip 1962 m. įsidarbino Kauno medicinos institute. Disertaciją gynimui pateikė 1967 m. 1971 m. buvo išrinktas docentu, 1990 m. – einančiu profesoriaus pareigas. Nuo tada administraciniam darbui ir konkrečiai darbui dekanate – paskyrė 15 metų. 1976 m. tapo Teorinės medicinos fakulteto prodekanu. Nuo 1984 m. – dekanas ir dekanų tarybos pirmininkas. 1992–1998 m. buvo Teorinės ir klinikinės farmakologijos katedros vedėjas.
2000 m., būdamas 65 m. ir turėdamas 40 m. pedagoginio darbo stažą, nutarė išeiti į pensiją.
„Na štai šiandien sulaukiau „Ave vita“ dėmesio“, – plikydamas kavą juokiasi profesorius, spaudoje su kitais autoriais ir pats publikavęs daugiau nei 250 straipsnių, kurių pagrindinė tema – vaistų tarpusavio deriniai, vaistų sąveika ir galimos vaistų sukeltos šalutinės reakcijos.
Gavo pasiūlymą parengti pirmąjį farmakologijos vadovėlį. Taip 1970 m. buvo išleistas pirmasis farmakologijos vadovėlis, skirtas medicinos mokykloms. Vadovėlio bendraautoris prof. Romualdas Basevičius buvo vienas iš pagrindinių autorių. Praėjus 2 metams, vėl R. Basevičiaus iniciatyva buvo išleistas farmakologijos vadovėlis, skirtas aukštosioms mokykloms. Profesoriui gaila, kad farmakologijos vadovėlis išleistas dar 1986 m., o naujo vadovėlio nuo to laiko iki dabar – taip ir nėra.
„O juk farmakologiniai pokyčiai visame pasaulyje – labai dideli“, – sako profesorius.
„Bendrosios farmakologijos ir receptūros pagrindai“ – vienas iš R. Basevičiaus parašytų ir išleistų farmakologijos leidinių. Už vadovėlius prof. R. Basevičius gavo Lietuvos valstybinės premijos laureato vardą, tarybiniais laikais apdovanotas Sveikatos apsaugos žymūno ženkleliu. Apie profesoriaus asmenybę ir jo atliktus prasmingus darbus galime paskaityti beveik 20 leidinių, kurie vis tiek neatstos šilto bendravimo.
Sveikiname Gerb. prof. Romualdą Basevičių visų jį pažįstančių, mylinčių ir gerbiančių žmonių vardu, linkime puikios sveikatos, energijos ir daug daug rudeninės šilumos.
Džiuljeta Kulvietienė