LSMU išrinkti geriausi išradimai sveikatai

2018-05-22

Nuo jaunimo įpročių ir skonio receptorių analizės iki gestais valdomo neįgaliojo vežimėlio ar mobiliosios programėlės, galinčios nustatyti balso pakitimus. Šias ir kitas su sveikata susijusias kūrybiškas naujoves Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vykusiame renginyje „Išradimai sveikatai 2018“ pristatė mokiniai, studentai ir tyrėjai bei sveikatos priežiūros specialistai.

Pirmą kartą LSMU organizuotame idėjų sveikatai konkurse pateikti net 48 kūrybiški ir inovatyvūs projektai. Kai kurie projektai jau vystomi, kiti dar tik išvys dienos šviesą. Geriausių idėjų autoriams įteikti prizai pagal tris kategorijas: „Moksleivis“, „Studentas“ ir „Tyrėjas“.

Iš moksleivių pateiktų projektų šįmet ypač išsiskyrė LSMU gimnazijos dvyliktokės Otilijos Lieščinskaitės idėja, kaip šokoladą paversti vitamino D šaltiniu. „Mama pasiūlė paskaityti straipsnių apie vitamino D trūkumą ir pagalvojau apie galimybę tai pakeisti. Įvairiose šalyse, o ypač Lietuvoje, jo trūksta, nes paprasčiausiai mums trūksta išsvajotosios saulės“, – apie savo idėją kalbėjo Universiteto prizą šioje kategorijoje gavusi būsima abiturientė. Moksleivės teigimu, planas šokoladą praturtinti vitaminu D jau įgyvendinamas, o dalis piniginio prizo bus investuota į projektą.

Daug dėmesio moksleivių kategorijoje sulaukė ir Augusto Skaudicko ir Arturo Airapetiano idėja. Gimnazistai siekia termografiją panaudoti kaip ligų diagnostikos metodą, kuris būtų taikomas naudojant mobilųjį telefoną su jame integruota termografine kamera.

Kategorijoje „Studentas“ šįmet sužibėjo LSMU medicinos studijų studentė Justė Galminaitė. Mergina planuoja sukurti mobiliąją programėlę, kuri gydytojui padėtų surinkti informaciją apie ligonio sveikatą. „Kol kas tai yra tik idėja, sukurta demonstracinė versija, planuojame sukurti visą programėlę“, – kalbėjo studentė. Jos teigimu, idėja kilo iš JAV, kur ši sritis yra labai išvystyta. Pavyzdžiui, jau sukurta programėlė, kuri automatiškai nuskaito kompiuterinės tomografijos vaizdus ir gydytojui išsiunčia rezultatą. Jo daugiau analizuoti nereikia. Pasak J. Galminaitės, apie tai sužinojus kilo mintis panašią programėlę sukurti ir Kaune, o vėliau, jei projektas bus sėkmingas, plėstis ir į kitus miestus.

Didysis universiteto prizas kategorijoje „Tyrėjas“ atiteko LSMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovui, profesoriui Virgilijui Ulozui, klinikos IT specialistui Tadui Petrauskui ir klinikos lektorei Norai Ulozaitei-Stanienei. Komanda taip pat kuria mobiliąją programėlę, kurią jau netrukus vartotojai galės parsisiųsti į savo telefonus ir nusistatyti su balsu susijusias sveikatos problemas. „Prizą planuojame pasidalinti ir investuoti į kažką naudingo, pavyzdžiui, sekantį projektą“, – teigė T. Petrauskas. Pasak jo, dar neaišku, koks bus sekantis projektas, tačiau dabar bus lėšų jį finansuoti.

Konkurso „Išradimai sveikatai 2018“ organizatorių teigimu, tai – tik pirmas tokio tipo renginys, o idėjų pateikta daugiau, nei tikėtasi. Savo aktyvumu ypač išsiskyrė studentai, kurie konkursui pateikė net 26 idėjas, 16 idėjų pateikė tyrėjai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai, 6 – moksleiviai.

„Pagrindinis tikslas – skatinti mūsų jaunąją bendruomenę generuoti naujas idėjas, taip pat renginio metu duoti patarimų, kaip jas toliau vystyti, kaip apsaugoti intelektinę nuosavybę ir apskritai priminti, kad egzistuoja intelektinė nuosavybė, kurią reikia branginti“, – teigė konkurso organizatoriai.

Renginys „Išradimai sveikatai 2018“ gegužės 17 dieną vyko LSMU Naujausių farmacijos bei sveikatos technologijų centre.