Spausdinti

LSMU telks humanistinei diskusijai: ciklas „Levinas Kaune“ – apie atsakomybę ir rūpesčio etiką

2022-06-27

 e.levinas.png (376x240, 172x240)

Liepos 4-8 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Emanuelio Levino centras kartu su LSMU Bioetikos katedra ir partneriais iš SIREL (Prancūzija) organizuoja penkių dienų renginių ciklą, skirtą Emanuelio Levino asmenybei, gyvenimui, filosofijai ir Europos vertybėms iš E. Levino perspektyvos.

Šiandien, pasauliui atsidūrus beprasmio karo akivaizdoje, realiu laiku stebint, kaip žudomi žmonės, išgyvenant pandemijas ir dar neregėtas migrantų krizes, neišvengiamai kyla klausimai apie žmogiškumą, vertybes, santykius, mirtį, kaltę ir atsakomybę.

Tie patys klausimai rūpėjo ir pasaulinio garso lietuvių kilmės filosofui Emanueliui Levinui, kuris asmeniškai patyrė pasaulinių karų baisumą ir artimųjų netektis.

Išgyvenęs pragarą, jis matė prasmę kalbėti apie atleidimą, rūpestį, autentišką, glaudų, kartu atsakingą santykį su Kitu (asmeniu), nuolat pabrėžė atsakomybę už Kitą.

Šiandien E. Levinui drąsiai priskiriame moralinio autoriteto vaidmenį, o jo filosofinės įžvalgos tampa vertybių projekcija, perspektyva. E. Levinas yra filosofas, kurio mintys kviečia pakilti į aukštesnį, kilnesnį atsakomybės lygį. Atsakomybė, kurios ypatingai reikia šiandien.

Emanuelio Levino ankstyvieji metai prabėgo Kaune, vėliau jis pasirinko studijas Vakarų universitetuose, o tapęs Prancūzijos piliečiu, visiems laikams įsitvirtino Paryžiuje.

„Levinas Kaune“ – taip pavadintas ciklas, kuriame lankysis ir E. Levino dukra Simone Hansel, specialiai šia proga atvyksianti iš Paryžiaus į Kauną.

Svarbiausias savaitės įvykis – tarptautinė konferencija „Jaunasis Levinas“, kurioje pranešimus skaitys žymiausi E. Levino tyrėjai ne tik iš Europos, bet ir iš Kanados, JAV, Japonijos, Ukrainos: Jean-Michel Salanskis, JoëlleHansel, Andrius Valevičius, Alain David, Corinne Enaudeau, David Lang, Jean François Rey ir kt.

E. Levino filosofija turėjo didžiulės įtakos žymiajam kovotojui už žmogaus teises, disidentui, Čekoslovakijos, vėliau – Čekijos prezidentui Vaclavui Havelui, tad neatsitiktinai į Kauną pasveikinti konferencijos dalyvių atvyks ir Čekijos ambasadorius jo Ekscelencija Vít Korselt.

E. Levino idėjos natūraliai įsilieja į sveikatos priežiūros kontekstą. E. Levino etika kalba apie susitikimą su Kitu, atsakomybę už Kitą (pacientą), pažeidžiamumą ir žmogiškumą santykyje, atsigręžimą į konkrečius žmogaus poreikius, rūpestį, kuris sumažintų skausmą, kančią ir nepaliktų žmogaus vieno mirties akivaizdoje.

Remiantis E. Levino apmąstymais ir pritaikius jo idėjas mūsų laikų aktualijoms, turėtume padaryti viską, ką galime, kad išlaikytume pagarbą asmeniui ir išsaugotume jo orumą, nes nieko svarbesnio santykyje su kitu asmeniu nėra.

Rūpesčio etikos perspektyva, įkvėpta E. Levino idėjų, kviečia gydytojus, slaugytojus, socialinius darbuotojus ir kitus sveikatos specialistus iš naujo apsvarstyti savo profesijos misiją, vertybes, santykį su pacientu.

Solidus renginių ciklas siekia plačiai skleisti žinią apie iki šiol nepakankamai pažintą vieną žymiausių XX a. filosofų ir sugrąžinti jį į lietuviškojo regėjimo lauką.

Renginio programa – čia